Gene en iyisi bu…

Rutin olanın içindeki vazgeçilmeyen haz bir gerçek oldu. Bir alışkanlığa dönüştü. Artık dur demeli buna. Herkes hayatın rutinliğinden kendine gerçek manada vakit ayırmalı. Kontrol, yönlendirme yerine bireyselliğe yer vermeli hayatında. Biricik amacımız, önceliğimiz ilk önce kendi mutluluğumuz olmalı. Bunu yaparken ilk adımımız kafamızı toparlayıp artık yeter ben,ben,ben diyebilmek. Tercihimiz, önceliğimiz ilk olarak algımız ben böyleyim algısını aşabilmek olmalı. Aşacak çok şey var. Bu ilk adım bize yürümeyi öğretecektir ve adımlarımızı yürümeye yeni başlayan bir çocuk mutluluğuyla atacağız,emin olun buna.

 

Doğu toplumlarında ekseriyet kontrol, yönlendirme ve dediğim dedikçi bir yapıya sahip. Hatta bu bir alışkanlığa dönüşmüş. Gerisi ve ilerisi ve bir türlü ortası olmayan bir alışkanlık hem de. Kontrolcü dediğim dedikçilik sorunları beraberinde getirdi. Suç toplumu oluştu. Anomi zirve oldu. Kurallar artık bu toplumlarda rahatsız edici olmaya başladı. Yetişen nesillerde özentiyi doğuran bu alışkanlık çığırından çıkmaya başladı. Sahiplenme ve aman yanlış yapmasın mantığı ortaya kendi işini yapamayan insanlar çıkardı. Bırakın hata yapsın bu insanlar. Hatta bedel ödesinler her türlü. Tecrübe mantığı besleyen en büyük kaynaktır. Sahiplenilmeyen, kontrol edilmeyen insanlar bilinçli geri bildirimle yönlendirilebilir sadece. O da tavsiye babında.

Zincirleme felaket insanın içinde başladığında yapılması gereken tek şey sakin kalmak. İç aksiyon dışarıya eylem halinde çıkmadan öncede mantık beslenmeli. Bu da çok acı ve çok bezdirici tecrübelerle olur. Gene ders almayıp insan olarak bir boşlukta hissediyorsa sorun insanın algısını kontrol edemeyip kendini analiz edememesidir. Çoğu insan kendini analiz edemez,eleştiremez yeterince. Bunu başarmalıyız. Başarı bizi mutlu etmeli. Mutluluğumuz önceliğimiz olmalı. Merkezimize sorunlar, stres veya başka bir şey koymamalıyız. Mutluluk merkezli bir insan önceliğinin, ihtiyacının mutluluk olduğunu görüp ve bunu dolu dolu yaşadığında zaten doğal olarak her şeyi bireysel anlamda doğru yapıp yaşayabilecektir…

Murat Kaya