Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi

Bilgi değerlidir, ama duygular unutulmazdır. Duyguya hitap etmenin en güzel ve etkili yolu ise hikayelerdir.

“Hikaye anlatıcılığı”, insanlık tarihinin başladığı ilk yıllara dayansa da, günümüz dünyası için yeni ve etkili bir kavram. Çocukluğumuzdan bu yana gerek uykuya geçişte, gerek verilmek istenen nasihatin en tatlı şeklinde anlatılan öyküler, masallar ve hikayeler etkili olmuştur.

Hikayeler, içinde kaybolduğumuz dijital veri bombardımanına karşı bir ilaç kadar etkili durumda. Yalnız çevremizle değil, kendimizle olan iletişim için de dönüştürücü bir değnek; asırlar öncesinden gelen kadim bir gelenek.

Bu etkili dilin önemi her geçen gün yükseliyor. Sunumlarda, liderlikte, okul hayatımızda, iş ve özel yaşantımızda ve ya ebeveynlik yaparken hikaye anlatımı sayısız fırsata ve kolaylığa olanak sağlıyor.

Gerek saygın iş çevrelerinin reddedemeyeceği bir iletişim aygıtı, gerek aile ortamının keyif dolu anlarını süsleyen bir enstrüman hikaye anlatmak. Teknoloji çağının sanal ortamında sivrilen leziz bir değer.

Peki sizin hikayeniz ne? Bu eğitimde sizlere hikaye anlatımının yeniden değerlenen cazibesini keşfedeceğimiz bir yolculuk sunuyoruz.

Sizleri, aslında varlığımızdan beri bizimle olan bir hediyeyi yeniden keşfetmeye; bu yöntemi iş ve sosyal çevremizde etkili kullanmanın yollarını bulmaya davet ediyoruz.

Kimler katılmalı: Beyaz / mavi yaka çalışanları, öğretmenler, öğrenciler, sunum yapanlar, anlatımla ilgilenenler, zihnin algılama metodunda yolculuğa çıkmak isteyen herkes.

Eğitimin İçeriği

Hikaye nedir? Neden hikaye anlatmalıyız?

Hikayeler ve Sağ Beyin

Bir hikaye yaratma süreci / Hikaye nasıl kurgulanır?

Muhteşem hikayelerin 6 kilit unsuru (Pixar Kuralları)

Bir kahramanın yolculuğu

Hikaye anlatımında dinleyiciyi etkilemenin ipuçları

Anlatıcı, Dinleyici ve Hikaye arasındaki ilişki

Bir sunumu hikayeleştirmek

Metafor yaratmak ve etkili şekilde kullanmak

Hikaye anlatımında tonlama, duruş, mimik, jest ve ifade

İletişimde Monolog-Diyalog kullanımı ve Linguistik Aktivite nedir?

Konuşmada doğaçlama nasıl yapılır?

Konuşmada metafor kullanımı ve hikayeyi konuşmaya entegre etme

Hikaye anlatım uygulamaları

Kendi hikayelerimizi nasıl kurarız?

Cebimizdeki hikayeler

Neler Kazanacaksınız?

Yüzyıllardır devam eden bir geleneği yeniden hatırlayacağız.

Sunumlarınızda hikaye anlatım tekniklerinin nasıl uygulanacağını öğreneceğiz.

İş yaşamında elimizi kuvvetlendirecek anlatım tekniklerini göreceğiz.

Günlük sosyal ve aile yaşantımızda hikaye anlatımının gücünden daha farklı faydalanabileceğiz.

Etkin dinleme, anda olma ve insan merkezli yaklaşım becerileri geliştireceğiz.

Empati, ikna becerisi, toplum önünde konuşma, kendini ifade yeteneği ve yaratıcılık becerilerini geliştirerek unutulmaz hikayeler oluşturacağız.

Kullanılan Yöntemler

Kullanılan Yöntemler:

Katılımcılar, teorik bilgi almanın ötesinde bolca hikaye dinleyecek, hikaye anlatacak ve kendi hikayelerini yaratacak.

Teorik Bilgilendirme > Örnek Hikaye Anlatımı >  Pratik çalışmaları > Anlatım performansı sergileme

Serkan ÇERÇEL

1987 yılında İzmir’de doğdu. Çokuluslu ve yerel firmaların satış departmanlarında çalıştı. Yerel ve uluslararası satış sürecini ve insan davranışını yakından gözlemledi.

BSH Ev Aletleri firmasında Afrika’dan sorumlu ürün eğitmeni görevini yürüttü. Uluslararası kongre ve eğitimlerde sunumlar yaptı.

Bugüne değin Mısır, Tunus, Cezayir, Bahreyn, Dubai, Suudi Arabistan, Fildişi Sahili, Ürdün, Azerbaycan gibi birçok ülkede İngilizce ve Fransızca eğitimler verdi. Bambaşka kıtalardaki, apayrı ülkelerin koşullarına uygun eğitimler tasarladı.

Farklı bölge insanlarının eğitime olan yaklaşımlarını deneyimledi. O coğrafyaların insanlarıyla tanışmaktan, onlara bir şeyler aktarmaktan ilham aldı.

Satış, kişisel gelişim, sunum, hikayeleştime gibi birçok konuda yurtiçi ve yurtdışında eğitimler vererek katılımcılara yeni vizyonlar katmaya devam ediyor. Firmalara danışmanlık sunarak onların kazançlarına ciddi katkılarda bulunuyor.

Bir sinema tutkunu ve iflah olmaz bir gezgin.

Şahika Hazal ÖZÜTOK

2007 – 2008 yılları arasında Amerika’da kültür değişim programlarına katıldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde MBA – Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisansı’nı bitirdi.

2013 – 2014 yılları arasında 1 yıl Toyota’ya bağlı Mitsui Soko Expres firmasında lojistik operasyon süreçlerinde çalıştı. Aynı zamanda 2013 – 2016 yılları arasında farklı basın yayınlarında İngilizce çevirmenlik yaptı.

2016 yılında girdiği BSH Ev Aletleri firmasında tüm Türkiye’den sorumlu ürün eğitmeni olarak görevini yürüttü. Uluslararası kongre, seminerler ve eğitimlerde sunumlar yaptı. Türkiye’nin her bölgesini karış karış gezerek yüzlerce eğitim verdi. Bu süreçte bölgelere, geleneklere bağlı olarak insan davranışlarını inceleyerek, eğitim ihtiyaçları belirleme ve farklı eğitim stilleri üzerine araştırmalar yaptı ve uyguladı.

Şu anda Motivasyon, Satış, Müşteri Yönetimi, DISC Eğitimi, Etkili Konuşma ve Sunum Sanatı, Kişisel İtibar ve İmaj Yönetimi, Hikaye Anlatıcılığı konuları üzerinde çalışmaktadır. Bu alanlarda kurumlara ve bireylere eğitimler vererek sürekli gelişime katkı sağlayıcı rol benimsemiştir.

TÜV onaylı uluslararası eğitmenlik programlarını Almanya’da tamamlamış ve aynı zamanda kurumlara ve bireylere ICA onaylı profesyonel koçluk hizmeti vermektedir.

Eğitimin İçeriği

Eğitmenler: Şahika Hazal Özütok / Serkan Çerçel

Eğitim Tarihi: 22 Haziran 2019

Eğitim Saati: 10:00 – 17:00

Eğitim Yeri: Kadıköy / İstanbul ( International Coaching Academy – Eğitim Salonu )

Eğitimin sonunda her katılımcıya katılım sertifikası verilecektir.

Eğitim Ücreti: 290 TL