Bir şelale var. Sadece su sesi. Bir insan var. O şelalenin kenarında oturup ömür boyu su sesini dinliyor, su içiyor sadece. İstediği hayat bu ve böyle mutlu oluyor. Böyle istiyor çünkü. Kaderini seçebilmiş özel bir insan. Tek derdi yaşamını devam ettirmek. İsteklerini ve imkanlarını kendi belirlemiş. Bunu başarabilmiş. Doğal bir hayat algısıyla kendisi olabilmiş. Sadece su sesini duyuyor ve her şeye kapalı kulakları. Onun için mutluluk kolektif bir algıdan ibaret. Oda sadece hissetmek, unutmak ve her defasında hayatı sevmek.

Biz böyle insanlar değiliz. Kaybolup giden zamanımızın değerini bilemiyoruz. Hayatta hiçbir şey geri gelmiyor. İnsan olarak dakikaların, saatlerin değerini bilemiyoruz. Neden mi? Hiçbiriniz zaman çabuk ya da yavaş geçiyor diye üzülmüyor. Oh ne güzel bugünde bitti derken içten bir kötülük kokuyor. O saniyelerin hiçbiri geri gelmiyor. Sıradan şekilde geçiyor. Standartlığa tapıyoruz. Sonra neden mutsuzuz diyoruz. Zaman yönetiminin mümkün olan şekli kulaklarımızı tıkayıp kendimizi dinleyerek olur.

İsteklerimizi sınırlayarak yapacaklarımız, içinde bulunduğumuz tutarsızlığı bozacak ve bize insan olarak değer kazandıracak. Değerimiz tek olmalı. Oda mutlu hissetmek gerçek anlamda. Bunu başarmak için algınızı değiştirin. Anlamak istediğiniz gibi anlamayın bir şeyi mesela. Unutmayın hayatta garanti ve uygunluk yoktur. Zannettiğiniz gibi değildir hiçbir şey…

 

Murat Kaya