KOÇLUK EĞİTİMİ SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

– Online ve uzaktan koçluk eğitimi tuzağına dikkat edin.
KOÇLUK süreçlerinin online veya uzaktan eğitimler ile uygulayabileceğiniz şekilde size öğretilmesi mümkün değildir. Bu nedenle fiyatları çok ucuzdur. İnternet ortamında kolayca bulabileceğiniz bilgilere, uzaktan eğitim adı altında tekrar para verip almayın

– Mümkün olduğunca sosyal yaşantınızı etkileyecek kendinizi zorlamanıza neden olacak uzun süreli/saatli eğitimleri tercih etmeyin. Bir çok kurumun, eğitim içeriğini modüllere bölerek pazarlama stratejisi izlediğini ve size aynı eğitimi modül modül ayırıp toplamda yüksek ücrete sattığını unutmayın. 

– Seçtiğiniz eğitim kurumundaki koçların ve eğitmenlerin ne kadar süredir o kurumla çalıştığını, kurumun ne sıklıkla eğitmen değişikliği yapıldığını araştırın. Kurumdan ayrılan eğitmenler sonraki koçluk sürecinizde sizi desteklemek istemeyebilir.

– Eğitime kayıt olmadan önce Eğitmenlerinizin özgeçmişlerini inceleyin, normal üniversite eğitimi ve koçluk eğitimi dışında, Psikoloji, İnsan Yönetimi vb. alanlarda ekstra çalışmaları, sertifikaları ve diplomaları olup olmadığına dikkat edin.

– Uygulamalı programları yani sizin birebir yaparak / uygulayarak öğreneceğiniz eğitim sınıflarını seçin.

– Koçluk Eğitimlerinde en fazla sorulan soru sertifikanın uluslararası geçerliliği olup olmadığıdır.
“Uluslararası” kavramı, aldığınız ürün veya hizmetle ilgili, farklı ülkelerde bir ihtiyacınız olduğunda, standart hizmeti bulabilmeniz ile ilgilidir. Merkezi yurtdışında olmak ile “uluslararası” olmak farklı kavramlardır. Eğitim sertifikalarında uluslararası kavramını arayanlar için merkezi yurtdışında olan ABD ve İngiltere menşeili koçluk dernekleri, yerel şirketlerle anlaşarak etkili bir pazarlama alanı oluşturabilmekte bu durum eğitim fiyatlarını çok yükseltebilmektedir. Siz her hâlükârda eğitiminizi, gerçek sahibi Türk olan bir kurumda, Türk eğitmenlerden, Türkçe olarak alırsınız. Uluslararası olduğu belirtilen sertifikanıza YÖK vb kurumlardan denklik verilme uygulaması ülkemizde bulunmamaktadır.

– Yüksek ücretli derneklerle bağı olmayan ama aynı kalitede eğitim veren kurumlar fiyat olarak daha uygundur. Önemli olan sertifikanızda bulunacak dernek logoları değil, sizin profesyonel koç olarak kullanacağınız bilgiler edinmeniz ve sizi takip eden müşteriler kazanmanızdır. Koçluk yapmaya başladığınızda müşterileriniz sertifikada dernek logosuna değil, bilgi birikiminize ve sizden aldıkları enerjiye bakarlar, ona göre müşteriniz olurlar.

– Eğitimi veren şirketlerin web sitelerinde “Eğitmenimiz çok iyiydi, hocamız çok iyiydi” şeklinde hiç bir eğitmen/koç ismi belirtmeden yazılan öğrenci görüşlerine aldanmayın. Koçluk eğitimi veren firma ve kişilerin, aslında pek danışanı olmadığını, bu nedenle öğrenci görüşleri alanını kendilerinin yazdığını, aklınızda bulundurun. Eğitim kurumundan daha önce eğitim almış kişilerden referans araştırması yapın. Bkz. gerçek öğrenci görüşlerimiz.

– Koçluk Eğitimi adı altında, melekler, ruhlar, astroloji, uzakdoğu felsefeleri vb. içerikte eğitim veren kişi kurumlara karşı dikkatli olun daha bilimsel ve akademik anlamda eğitim almış eğitmenleri tercih edin.

– Eğitim aldığınız kurumun koçluk sürecinde hangi durumlarda size sürekli destek vereceğini araştırın.

– Ders saatlerini fazla göstererek katılımcıyı etkileyen, bu zamanlarda slayttan okuma yaparak bilgi aktaran kurumlara karşı dikkatli olun. Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu çağımızda okuyarak elde edebileceğiniz bilgileri slayttan okuyan eğitmeni dinlemek için zamanınızı harcamayın.